Odmiany lilaka pospolitego (opis)

Odmiany lilaka pospolitego (opis)

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) jest rośliną ozdobną cenioną za piękne kwiaty i przyjemny zapach. Istnieje wiele odmian lilaka pospolitego, różniących się głównie kolorami kwiatów, rozmiarem oraz czasem kwitnienia. Oto opis niektórych głównych odmian:

  1. 'Charles Joly': Ta odmiana lilaka charakteryzuje się intensywnie fioletowymi kwiatami o głębokim kolorze. Kwitnie wczesną wiosną i jest znana z obfitości kwiatów oraz silnego zapachu.

  2. 'Mme Lemoine': Jest to odmiana o białych, delikatnie pachnących kwiatach. Kwitnie późną wiosną i jest ceniona za swoją elegancję oraz trwałość kwiatów.

  3. 'President Grevy': Odmiana ta wyróżnia się dużymi kwiatostanami w odcieniach niebieskofioletowych. Kwitnie w maju i przyciąga uwagę swoim intensywnym kolorem.

  4. 'Sensation': Kwiaty tej odmiany mają białą obwódkę wokół fioletowego środka, tworząc efektowny kontrast. Jest to odmiana wczesna, kwitnąca na wiosnę.

  5. 'Andenken an Ludwig Späth': Odmiana ta ma kwiaty w intensywnym odcieniu purpurowofioletowym. Jest znana ze swojego bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia.

  6. 'Katherine Havemeyer': Charakteryzuje się kwiatuszkami o niebieskawofioletowej barwie. Kwitnie w maju i ma wyjątkowo intensywny zapach.

  7. 'Beauty of Moscow': To odmiana o wyjątkowych kwiatach, które początkowo są różowe, a później stopniowo bledną do białego koloru. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

  8. 'Madame Florent Stepman': Kwiaty tej odmiany są różowe z białymi plamkami i intensywnym zapachem. Jest to odmiana średnio późna, kwitnąca w maju.

  9. 'Sensation Pink': Jest to wariant odmiany 'Sensation', charakteryzujący się różową obwódką wokół fioletowego środka kwiatu.

  10. 'Primrose': Kwiaty tej odmiany mają delikatny, kremowy kolor. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Odmiany lilaka pospolitego różnią się nie tylko kolorem kwiatów, ale także ich intensywnością, kształtem oraz czasem kwitnienia. Wybór konkretnej odmiany zależy od preferencji estetycznych, warunków klimatycznych i glebowych w danym obszarze, oraz planowanego zastosowania w ogrodzie.